Dokumenttielokuva Saksan suhtautumisesta sananvapauteen on herättänyt närkästystä Yhdysvalloissa. Elon Musk puhuu ”hulluudesta”. Varapresidentti J.D. Vance näkee siinä vahvistuksen Münchenin turvallisuuskonferenssissa esittämilleen sanoille.
Tunnettu yhdysvaltalainen tv-ohjelmasarja ”60 Minutes” on julkaissut dokumentin sananvapauden rajoituksista Saksassa. Raportti, joka esitettiin otsikolla ”Policing the Internet”, aiheutti kansainvälistä keskustelua.
Se herätti närkästystä erityisesti Yhdysvalloissa – muun muassa Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance ja yritysmiljardööri Elon Musk, joka kuvaili Saksan viranomaisten toimia ”hulluudeksi”. Artikkelissa keskitytään saksalaisiin syyttäjiin Svenja Meininghausiin, Frank-Michael Laueen ja Matthäus Finkiin, jotka ovat erikoistuneet niin sanotun vihapuheen syytteeseenpanoon.
Saksalaiset syyttäjät selittivät Yhdysvaltain televisiodokumentissa, millaisia oikeudellisia seuraamuksia rikollista sisältöä internetissä levittäviä henkilöitä odottaa. Yksi kohtaus, jossa poliisioperaatio taltioitiin, oli erityisen hämmentävä: Aamuyöllä kolme virkamiestä täydessä univormussa seisoo asunnon oven edessä varmistaakseen todistusaineistoa ”rasistiseksi” luokitellun meemin vuoksi. Poliisit takavarikoivat älypuhelimia ja tietokoneita. ”60 Minutes”-dokumentin mukaan tällaisia kuvia ei ole koskaan aiemmin nähty Yhdysvaltain televisiossa.
”Sananvapaus tarvitsee rajoja”
Josephine Ballon, osittain veronmaksajien rahoittaman HateAid-järjestön toimitusjohtaja, puolusti toimintaa. Hän väitti, että ”rajoittamaton sananvapaus voi johtaa siihen, että pieni ryhmä hallitsee julkista keskustelua, kun taas muut vaikenevat vihamielisyyden pelossa.” Haastatellut lainvalvontaviranomaiset esittivät samanlaisia näkemyksiä. ”Internetissä esiintyvä viha voi johtaa todelliseen väkivaltaan”, he sanoivat ohjelmassa ja mainitsivat esimerkkinä CDU-poliitikko Walter Lübcken murhan.
Kohua aiheutti myös kohtaus, jossa syyttäjiltä kysyttiin, miten uhrit reagoivat siihen, että heidän matkapuhelimensa takavarikoitiin. He nauroivat ja julistivat: ”He ovat järkyttyneitä!” 60 Minutes -ohjelman juontaja huomautti, että monet ihmiset tallentavat koko elämänsä älypuhelimiinsa. Asianajajien reaktio leimattiin sen jälkeen sosiaalisessa mediassa tunteettomaksi.
Kubicki kauhistui Yhdysvaltojen kritiikkiä Saksan sananvapautta
kohtaan
Yhdysvalloissa artikkeli ei herättänyt juurikaan ymmärrystä. Sitä jaettiin laajasti erityisesti sosiaalisissa verkostoissa. X-pomo Musk ja Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance arvostelivat viestiä. Vance leimasi Saksan lähestymistapaa ”orwellilaiseksi” ja kirjoitti: ”Kaikkien Euroopassa ja Yhdysvalloissa on lopetettava tämä hulluus.” Keskustelu sananvapaudesta Saksassa ei ole uutta. Vaikka perustuslaki suojelee sitä, oikeudellisia rajoja on kiristetty viime vuosina.
Kriitikot pitävät tätä ongelmallisena kehityksenä. Esimerkiksi viime syksynä vihreä varaliittokansleri Robert Habeck teki rikosilmoituksen miehestä, joka oli kutsunut häntä verkossa ”ääliöksi”. Vähän myöhemmin poliisi ilmestyi hänen ovelleen ja takavarikoi hänen tietokoneensa. Kävi ilmi, että Habeckin tiimi oli tehnyt jo yli 700 ilmoitusta väitetyistä vihapuheista.
FDP:n liittopäivien varapuheenjohtaja Wolfgang Kubicki ilmaisi kauhunsa Bild-lehdelle: ”Jokainen, joka voi vielä nukkua hyvin nämä tapahtumat nähdessään, ei ilmeisesti välitä perusoikeuksista. Mielipiteenvapaus on yleisen vapauden perusta, eikä sitä saa rajoittaa näin kevyesti.”
Katso koko 60 Minutes-dokumentti tästä:
Lähde: Junge Freiheit
Sääli vain että Trump seilasi ittensä lopullisesti jorpakkoon kertoen että Ukraina aloitti sodan ryssiä vastaan, se on ihan sama kun joku naama peruslukemilla sanoisi että Suomi aloitti sodan neuvostoliittoa vastaan. Lisäksi vielä se että, putin hieroo trumpin kanssa yhteistyötä arktisilla alueilla. Eli voi kyllä rehellisesti odottaa rapakkolaisilta sitä samaa mitä oli kun neuvostoliitto aloitti raakalaismaisen sodan Suomea vastaan, eli ryssien auttamisen, lääkkeillä, ruualla, vaatteilla, ammuksilla ja jopa aseilla.
Oikeastihan sen sodan aloitti USA ja Ukraina.
Koko homma lähti USA:n tukemasta värivallankumouksesta jossa valtaan nostettiin etukäteen valittu naisten vaatteisiin pukeutuva kääpiö Zelenskyi.
Ukrainaa oli aseistettu yli 8-vuotta ja he pommittivat venäjänkielisiä alueita Ukrainassa tappaen jopa YK:n mukaan yli 50 000 siviiliä ja iso osa lapsia.
Venäjä yritti neuvotella monta kuukautta saadakseen väkivaltaisuudet loppumaan, mutta Zelenskyille ja Bidenille ei neuvottelut maistuneet.
Ei venäjä ja putin ole mitään hyviä, mutta voisi täällä Suomessakin kertoa totuuden näistä asioista.
Meillä on asiat tältä osin hyvin, olemme tottuneet vuosikymmenien ajan sananvapauden rajuihin rajoituksiin, Yle näyttää tässä tietä, muun valtamedian seuratessa nöyränä perässä.
Vaalit tulossa:
LATAA SINÄKIN yle SOVELLUS – OLE SE, JOSTA ÄÄRIVASEMMISTO TIETÄÄ!!
Monessa euroopan maassa tämä onkin mennyt täysin hulluuteen asti.
Joku voisi vinkata sinne Yhdysvaltojen johdolle Päivi Räsäsen vainoamisesta Suomessa.
Poliittinen syyttäjä syyttää häntä sellasista mitä hän ei todistetusti ole koskaan edes sanonut. Poliisi halusi tutkinnat lopetettavan koska rikosta ei ole tapahtunut, mutta poliittiset syyttäjät päätti että pakko jatkaa.
”kun syyllinen tiedetään niin rikoskin keksitään”