Eurooppa Politiikka Rikos Talous

Sosiaalipalvelujen päällikkö oli parisuhteessa maahanmuuttajarikollisjengin johtajan kanssa

Kuvituskuva: kuvakaappaus Youtube.

Ruotsissa Södertäljen sosiaalipalvelujen naispuolisella esimiehellä, joka vastasi haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja nuorten sijoittamisesta sijoituskeskuksiin, oli suhde pahamaineisen Foxtrot-jengin johtajan kanssa. Samaan aikaan mies johti yritystä, joka otti vastaan näitä lapsia – ja laskutti kuntia miljoonilla kruunuilla.

Länstidningen Södertäljesanomalehden mukaan nainen oli kirjoilla samassa osoitteessa rikollisen jengijohtajan kanssa lähes vuoden ajan. Nainen huijasi eri viitteillä miehelle rahaa pankkilainoihin, veneisiin, älypuhelinlaitteisiin ja muihin hankintoihin.

Mies tunnetaan jenginimellä ”Kreivi”. Hänet tuomittiin hiljattain yli viideksi vuodeksi vankeuteen vakavista huumausainerikoksista oltuaan osallisena huumekaupassa, jossa takavarikoitiin yli 800 kiloa huumeita. Pidätyshetkellä hän oli vuokrannut Järnassa sijaitsevan teollisuushallin. Poliisi ratsasi hallissa ajoneuvon, jonka lastina oli 200 kiloa hasista ja se oli piilotettu valekätköön.

Samaan aikaan mies toimi aktiivisesti yrityksissä, jotka ottivat vastaan lastensuojelun sijaishuoltoon sijoitettuja lapsia – ja yhdessä näistä yrityksistä, Andra Chansen AB:ssä, oli mukana myös pahamaineinen ”Arbogakvinnan” Johanna Möller. Hänen mukaansa hänen osallistumisensa tarkoituksena oli luoda uskottava julkisivu.

Södertäljen sosiaalipalvelujen naispuolinen ryhmäpäällikkö kertoo LT:lle, että hän ja mies asuivat yhdessä ”lyhyen aikaa” ja että hän on ”todella intohimoinen työnsä suhteen”. Naisen lähin esimies kieltäytyi kommentoimasta asiaa, mutta lasten ja nuorten yksikön päällikkö Ulrika Hallensjö sanoo, että ”on selvää, ettei suhde rikollisjengiläisen kanssa ole sopiva” – mutta lastensuojelun sijoitukset tehdään tiimeissä ”oikeudellisesti turvallisesti”.

Kunta toteaa, että heillä ei ole ollut sopimuksia niiden yritysten kanssa, joissa jengijohtajalla oli johtotehtäviä. LT:n tarkastelu osoittaa kuitenkin, että Södertäljen kunta on useiden vuosien ajan maksanut suuria summia lastesuojelun sijoituskeskus-toiminnoille, joilla on yhteyksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen, huumekauppaan ja väkivaltaan.

Lähde: Fria Tider

Lue lisää aiheesta:
Tilaa
Ilmoita
0 Kommenttia
Uusin
Vanhin Äänestetyin
Palautteet
Näytä kaikki kommentit